İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

UYKU UZMANLARI YILDA İKİ DEFA SAAT AYARLANMASINA KARŞI ÇIKMAKTADIRLAR

Yazar: 19 Nisan 2022 2 Yorumlar

 

 

Amerikan Uyku İlaçları Akademisine göre, yılda iki defa (yaz saati başlangıcı ve sonlandırılması) uygulamasından ivedilikle vazgeçilmesi gerektiği, zira bu uygulama sağlık ve güvenlik (emniyet) riskini arttırmaktadır.

Yaz saati başlangıcında saatlerin bir saat ileri alınarak bir saat daha az uyumak, bakın hangi riskleri tetiklemektedir:

 • Araba kazalarını arttırmak
 • Ölümcül araba kazalarını arttırmak
 • Önemli randevuları kaçırma olasılığını arttırmak (doktor randevusu gibi)
 • İnme gibi hastanelik yapan durumları arttırmak
 • Ruh hali bozukluklarını arttırmak
 • Vücudun içsel saatinin (sirkadyen ritmi) ayarını bozarak uyku kalitesini düşürmek

Bu da Amerikan Uyku İlaçları Akademisinin ortaya koyduğu gerçekler.

Tıp insanları, siyasetçiler ve vatandaşlar uzun bir süredir yaz saati uygulamasından vazgeçilmesini talep etmektedirler. Bunun sağlık ve güvenlik konularındaki olumlu katkısı vurgulanmaktadır.

Yapılan araştırmalar saat ayarlamalarının/değiştirmelerin vücudun sirkadyen ritmini (vücut saati) bozduğu, bununda kişileri iyi kaliteli bir uykudan mahrum ederek sağlık ve güvenliği olumsuz etkilediğini belirtmektedirler.

Amerika, 13 Mart Pazar günü saatleri bir saat ileri aldı.

Amerikan Temsilciler Meclisinin bir komitesi yaz saati uygulamasının etkilerini ve geçen yıl Senatoya sunulan ve yaz saatini devamlı yapacak olan kanun teklifini incelemiştir.

40 tan fazla eyalet yılda 2 defa saat değişiminden vazgeçilmesi tartışmaları yapmaktadır.

Temsilciler Meclisindeki toplantıya katılan iki uzmanın yılda 2 defa saat değiştirmenin yarattığı olumsuz etkileri Washington Post gazetesi tarafından yayımlanmıştır.

Amerikan Uyku İlaçları Akademisi, yaz saatini devamlı kılmak yerine, tüm yıl aynı (normal) saatin uygulanmasını desteklemektedir.

Amerikan Uyku İlaçları Akademisinde danışman olan uyku uzmanı Erin Flynn-Evans’a göre yaz saati/kış saati uygulamasından vazgeçilmesinin Amerikan halkını olumlu etkileyeceği görüşünü savunmaktadır. Ancak, devamlı bir şekilde yaz saati uygulamasının – sabah karanlığı süresini arttıracağı için – okul ve iş açısından sorunlar yaratacağı görüşündedir. Özetle, yaz saati uygulamasından vazgeçilerek tüm yıl NORMAL saate dönülmesi “vücut saatimizi” mutlu edecek bir sonuç doğuracaktır.

Maalesef Türkiye’mizde tüm yıl yaz saati uygulamasına 2016 yılından beri katlanma zorunda bırakılmış durumdayız. Bunun enerji tasarrufu sağlayacağı tezi de çürütülmüş bulunmaktadır.

Bizlerin bu illetten nasıl kurtulacağı bu yazının amacını aşmaktadır. Bu nedenle, yaz başlangıcında (ilk baharda) saatlerin bir saat ileri alındığı ülkelerdeki arkadaşlara uyum sağlamaları açısından bazı önerilerde bulunacağım.

 • Yetişkinler en az 7 saat, 13-19 yaş arasında olanlar ise 8 saat uyumayı hedef almalılar. Bu yaz saatine geçmeden ve geçtikten sonra uygulanmalı.
 • Her akşam 15-20 dakika daha erken yatın.
 • Uykuya yatmadan evvel ışıkları kısın ve bilgisayar, tablet, cep telefonu ve TV’den uzak durun.
 • Günlük rutinlere uyum sağlamak açısından vücudunuza sinyaller verin. Örneğin, her akşam yemeğini biraz erken yiyin.
 • Saat değişikliğinden bir evvelki gün -Cumartesi- saatinizi bir saat ileriye alın.
 • Sabah erken güneşinden yararlanmak için erkenden dışarı çıkın. Bu vücut saatinizin kendini ayarlamasına yardım eder.
 • Pazar akşamı ertesi gün ki mesaiye hazır olmak için erken yatın.

“Yakın gelecekte, tün dünyada bu sağlıksız saat uygulamalarından vazgeçileceğini umuyoruz,” diyor Flynn-Evans. “Bu gerçekleşene kadar, saat değişiklerinin olumsuz yönlerini aklınızda tutarak, ona göre önlemler almanızı,” diliyorum diye ekliyor.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

2 Yorumlar

 • Mehmet Harmanci dedi ki:

  Atlantigi gecerken 7-10 gun surely yolculukta saatinizi, bir iki gun ara ile 5 defa, geri veya ileriye yürütmeye mecbursunuz. Acaba bunun sonuçları nedir?

  • Aydın Ulusan dedi ki:

   Eminim olumsuz sonuçları vardır; ben Atlantiği 3-4 defa geçtim ama olumsuz sonuç hatırlamıyorum. Gençlikten herhalde.

Yorum Yapın