BESLENMEÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIK

UZMANLARA GÖRE, AŞAĞIDAKİ 4 BESİN YÜKSEK TANSİYON SORUNUNU KONTROL ALTINA ALMANIZA YARDIMCI OLABİLİR

Yazar: 10 Haziran 2022 2 Yorumlar

 

  

Yüksek tansiyon, orta yaşlı ve yaşlı kişilerin en sık karşılaştıkları hastalıkların başında geliyor. Hayat tarzı değişiklikleri, kötü beslenme ve diğer oluşumlar yüksek tansiyon sorununun nedeni olarak gösterilmekte. Birçok besin yüksek tansiyonu kontrol altına almanıza katkıda bulunduğu ve doğal olduğu için öne çıkmaktadır. Beslenme uzmanı Nmami Agarwal, yüksek tansiyonu düşürmek için 4 “süper besin” önermekte.

Önerdiği 4 “süper besin” in yararlarına göz atalım.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

 

 

Birçok yeşil yapraklı sebzede bulunan yüksek düzeyde potasyum, magnezyum, kalsiyum ve antioksidanlara dikkat çekmekte beslenme uzmanımız. Ispanakta, kıvırcık lahanada ve yeşil salatada bol miktarda bulunan potasyumun böbreklerdeki fazla sodyumun “boşaltılmasını” sağlayarak, tansiyonu normal düzeyde tutmaya yardımcı olur.

MUZ

 

 

Bol miktarda potasyum içeren diğer bir besin muzdur. Konunun birçok uzmanı, muz tüketmenin yüksek tansiyon sorununa çözüm getirebileceğini vurgulamaktadırlar. Bunun nedeni, kandaki sodyum miktarını azaltarak kan damarlarındaki baskıyı azaltması olduğu belirtilmektedir. Bu da, tansiyonun kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır.

PANCAR

 

 

Pancar, mucizevi bir besin olarak nitelenmektedir; bunun başlıca nedeni, kandaki hemoglobin düzeyini yükseltmesidir. Bunun ötesinde, içerdiği antioksidanlar ve nitrik oksit nedeniyle vücuttaki yangıyı (enflamasyon) düşürmesi yadsınamaz. Pancar yediğinizde veya pancar suyu içtiğinizde (taze sıkılmış olanı tercih edin) tansiyonunuzdaki olumlu gelişmeye şahit olacaksınız.

SARIMSAK

Antibiyotik ve mantar yok edici besin olarak bilinen sarımsak, kan damarlarını “gevşetmesi” nedeniyle de ün yapmıştır. Çiğ sarımsak tüketiminin başka kalp/damar hastalıklarında da etkin olduğu saptanmış bulunmaktadır. Tansiyonu düşürdüğü gibi, kolesterol üzerinde de olumlu etki sağlamakta, hatta kas ağrıları veya tutulmasına da iyi geldiği bilinmektedir. Pancar gibi, sarımsak da “mucizevi” bir besin olup, birçok hastalıkta iyileşmeye katkıda bulunmaktadır.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

2 Yorumlar

  • Mehmet Harmancı dedi ki:

    Yazı bazı düzeltmeleri gerektiriyor. Öncelikle kişiye potasyum (K) vermekle vücuttaki sodyum (Na) miktarı azaltılmaz çünkü K hücrelere dağılır, Na ise kan ve dokuların arasında kalır. Ancak böbreküstü bezlerinin salgıladığı hormonlar hem Na, hem de K seviyelerini kontrolunda tutar. Eğer bu hormonlar yeterli miktarda salgılanmıyorsa vücutta Na azalır ve K çoğalır. Bu Addison hastalığıdır ki farkına varılmazsa ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca böbrekleri normal olmayan birine K vermek ölümle sonlanabilir çünkü kanda K seviyesinin yükselmesi kalbi durdurabilir. Tansiyonun yüksek olduğu hallerde küçük doz diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar vücuttaki fazla tuzu(Na) atmakta yararlıdır. Na ve K değerleri çok sıkı limitlerde ayarlanmıştır; bu değerlerle oynamak büyük ölçüde dikkati gerektirir.

Yorum Yapın