BESLENMEÖNERİLERSAĞLIK

UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN ELZEM OLAN BAĞIRSAK BAKTERİSİ VE ONU BESLEYEN GIDALAR

Yazar: 4 Mart 2021 4 Yorumlar

 

 Artık herkesin kabul ettiği bir gerçek bağırsak sağlığının vücudun birçok diğer süreçlerini etkilediği. Örneğin, bağışıklık sistemi, ruh hali, deri sağlığı ve daha birçok süreç. Ancak, bağırsakların ihtiyaçlarını anlamak oldukça karmaşık ve güç bir olay; bağırsaklarda yaşayan trilyonlarca değişik bakteri türünün bulunduğu düşünülürse ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz.

Size iyi bir haberim var: İşlevsel Tıp (Functional medicine) uzmanı Dr. Mark Hyman konuyu aydınlatmamıza yardımcı olacak. Üzerinde duracağımız bahis adı Akkermansia muciniphila olan bağırsak mikrobunun önemi.

 

Akkermansia muciniphila mikrobunun rolü

 

Dr. Hyman, Akkermansia muciciphila’nın bağırsak sathına bir mükoza yayarak, “geçirgen bağırsak” olarak bilinen olguyu engellemektedir diyor. Geçirgen bağırsak gerçekleştiğinde bağırsakların koruyucu sathında “çatlaklar” oluşur ve hazmedilmemiş gıdaların, parçacıkların ve bakterilerin kanınıza geçmesini mümkün kılar. Bu da enflamasyon’a (yangısal süreç) karşı bağışıklık sitemini tetikleyerek mide/bağırsak hastalıkları ve otoimmün hastalıklarına neden olmaktadır.

Akkermansia muciniphila nın çok önemli başka bir işlevi de bulunmaktadır. Hyman’a göre bu bakterinin düşük düzeyde olması, kanser tedavisi için başvurulan immunotherapy yöntemini etkisiz kılmaktadır.

Fareler ve insanlar üzerinde yapılan deneylerde, Akkermansia muciniphila mikrobunun bağırsaklarda bulunmasının akciğer kanseri ve habis ur tedavisinde olumlu katkı sağladığı saptanmış bulunmaktadır.

Tabii ki daha birçok araştırma yapılması gerekmektedir; daha bilmediğimiz çok şey var. Ancak, bağırsak mikrobiatası ve bağışıklık sistemi ilişkisini ortaya çıkardığını düşünürsek, bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde inceleme gereksinimi kaçınılmaz gözükmektedir.

 

Akkermansia muciniphila yı en iyi besleyen gıdalar hangileri?

 

  

Prebiyotik/probiyotik yazılarından hatırlayacağınız üzere, prebiyotikler probiyotikleri besleyen gıdalar. Yani, şimdi Akkermansia muciniphila bakterisinin en sevdiği besinlere bakacağız.

Bu çok yararlı bakterinin en sevdiği besinler:

  • Nar
  • Yeşil çay
  • Yabanmersini (turna yemişi)

Kısa bir not; bahsettiğimiz meyvenin İngilizcesi cranberry, buna yaygın olarak yabanmersini diyoruz. Ancak, İngilizcesi blueberry olan meyveye de yabanmersini diyoruz. Karıştırmayın. Cranberry’nin kurusu kuru yemiş dükkanlarında satılıyor. Mevsiminde tazesi iyi süpermarketlerde var.

Akkermansia muciniphila mikrobumuzu bu besinlerle doyurmanızın başlıca nedeni bu 3 besininin bol miktarda fitokimyasal madde içermeleri. Bilhassa nar, mebzul miktarda tanin, flavonol, ve anthyocyannin içermesi nedeniyle çok güçlü antioksidan özelliklere sahip bulunmaktadır. Ayrıca, bu güzel “yakut” tanecikleri çok iyi bir prebiyotik lif deposu olarak bağırsak bakterinizi, bilhassa Akkermansia muciniphila’ı mutlu kılar.

Yeşil çay konusunda hatırlatmamız gereken şey, bu çayın antioksidan zengini ve yangı sürecini kontrol etme özelliği.

Ayrıca, EGCG olarak isimlendirilen kateşin’in bazı kanser türlerini iyileştirme özelliği unutulmamalıdır.

Yabanmersinine gelince; polifenol ve ursolik asit zengini bu güzel meyve anti- enflamatuar özelliklerine de sahiptir.

Bu güzel, lezzetli besinler için hazırlama tarifi vermeyeceğim, sabah yulaf yemeğinize veya “smoothie”nize karıştırmanız muhakkak aklınıza gelmiştir. Hiç bir şeye karıştırmadan, bir avuç dolusunu atın ağzınıza derim.

 

Özetlersek

 

Dr. Hyman’ın özetlediği üzere, bağırsak mikroplarınız birçok değişik besin tüketmektedir. Ancak, bunların arasında bağırsak destekçisi olarak bilinen fitokimyasal besinleri eksik etmemelisiniz. Yani, diyetinizde nar, yeşil çay ve yabanmersini bulunmasını ihmal etmeyin.

Bu seferde bu kadar: kalın sağlıcakla.

4 Yorumlar

  • FADİLE OK dedi ki:

    Aydın Bey Merhaba, yazılarınızı bir nefeste okuyoruz. Bilgilendirmeleriniz çok değerli. Bu bakteri gurubunu içeren eczaneden alabileceğimiz probiyotik takviye adı verebilirmisiniz? selamlar, Fadile

Yorum Yapın