BESLENMEİPUÇLARIİPUÇLARIÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

VÜCUT YAĞINI YAKAN BİR SICAK İÇECEK? BAZI BESLENME UZMANLARI BUNU SÖYLEMEKTE

Yazar: 7 Aralık 2018 Yorum yok

 

Konumuza geçmeden kısa bir not

 

Bazı okurlarım sorularını, yorumlarını bana e-posta yollayarak gerçekleştiriyorlar. Bu gayet doğal, ama ilgili yazının altındaki “Yorum Yap” bölümünü kullanarak yorum yaparlarsa, hem onların görüşünden, hem de benim yanıtımdan herkes yararlanabilir.

Unutmayın, hem sizin yorumunuz, hem de benim yanıtım, o yazının altında çıkmakta.

Geçen hafta, iki okurum, Sevgili Aylin, ve Sevgili Kamil, 3 eski yazıya ilişkin yorum yaptılar. Yorumları ve yanıtlarımı aşağıda vereceğim yazıların altında görebilirsiniz.

  1. “Çıplak Uyumanın Yararları”, 8 Haziran 2018,
  2. “İki Dakikada Uyumanızı Sağlayacağını İddia Eden Yöntem”, 2 Kasım 2018, ve
  3. “Baş Ağrınızı 10 Saniyede Yok Etmek İster misiniz?”, 9 Kasım 2018.

 

Gelelim esas konumuza

 

Ne yiyip, ne yemediğiniz kilo verme açısından en önemli öge. Günde 10.000 adım yürüyerek kilo vereceğini sananlar, bu gerçekleşmeyince hiç şaşırmasınlar. Düşünün, vücudunuzu sağlıksız besinlerle doldurup yavaşlatarak, nasıl kilolardan kurtulabilirsiniz?

Kilo verme işini ciddiye alanlar, ne yediklerinin önemini bilirler, ancak çoğu ne içtiklerinin de önemli olduğunu pek düşünmez. Bu nedenle, “fitness” uzmanları şekerli ve şişmanlatıcı içecekler yerine, metabolizmayı hızlandıran zencefil çayıiçilmesini öneriyorlar.

 

Zencefil çayının, bu yağ yakma gücü, etkin bir yangı giderici (anti enflamatuar) olmasından kaynaklanıyor. Zencefil, ayrıca hazmı kolaylaştırması,  kan şekeri, kolesterol, ve lipidleri (yağları) dengelemesi (stabilize edici) ile de ün yapmış bir bitki/kök.

Beslenme uzmanı Jillian Kubala, sıcak bir zencefil çayı içmenin, mideyi doldurucu, açlık giderici, ve dolayısı ile kalori alımını azaltıcı etkisiyle kilo verme çabasını kolaylaştırdığı görüşünde. Ayrıca, zencefil çayı içmenin vücut ısısını arttırarak (thermogenesis) daha fazla kalori yakılmasını sağladığı araştırmacılar tarafından saptanmış bulunmakta.

Diyetisyen Amy Shapiro, zencefil çayına biraz tarçın konmasını öneriyor. Tarçın, kan şekerini dengeleyerek, karın civarındaki yağların yakılmasını kolaylaştırıyor.

 

 

Zencefil çayı hazırlanması

 

Girdiler:

 

1 veya 2 dilim zencefil kökü

1 dilim limon

1 kulplu bardak kaynar su

Bal, tarçın

 

Yapılışı:

 

  1. Zencefil dilimlerinizi kulplu bardağınıza koyun,
  2. Kaynar suyu ilave edin ve 5-10 dakika demlenmesini bekleyin, ve
  3. Limon dilimi, bal ve tarçını ilave edin.

 

Zencefil çayının yararları yadsınamaz, ancak konunun uzmanları , kilo verme konusunda suyun üzerinde ısrarlılar.

Bol su tüketmek, susuz kalmanızı önleyeceği gibi, vücut atıklarını temizlemekte de (detoks) önemli bir işleve sahip. Ayrıca, bol su içeren bir vücut, metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı yağ yakılmasını sağlar.

Yemekten evvel su içmenin, fazla yemenizi de önleyeceğini unutmayın.

Okurlarımın zencefil çayını denemelerini, ve yorumlarını yazmalarını rica ediyorum.

Bu sefer de bu kadar; sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın