ÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

YAĞDA ERİYEN VİTAMİNLER İLE SUDA ERİYEN VİTAMİNLER ARASINDAKİ FARK

Yazar: 24 Haziran 2021 Yorum yok

 

  

Vitaminlerin önemini yadsımamız mümkün değil. Annemizin önümüze koyduğu pırasayı yemek istemediğimizde aldığınız uyarıları hatırlayın. Tabii ki, annelerimiz haklıydı.

Gerek yağda eriyen gerekse suda eriyen vitaminleri yeterince almadığımızda vücudumuz optimal düzeyde çalışmaz. Yeterince C vitamini almadığımızda sık nezle olma bir yana iskorbüt hastalığına bile yakalanabiliriz. A vitamini düzeyimiz düştüğünde bağışıklık sistemimiz zayıflar ve gece körlüğü olasılığı ortaya çıkar. K vitamini yeterince almadığımızda kan pıhtılaşması sorunları yaşayabiliriz. Bu olasılıklar uykumuzu kaçırmaya yeterlidir. Ancak, işi abartmaya gerek yok; çeşitli, sağlıklı bir diyet çoğumuza yeterince vitamin sağlar.

Suda eriyen vitaminler B Kompleks vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B6, N7, B9, B12) ve C vitamininden oluşmaktadır.  Bu vitaminler, suda kolayca erirler ve vücut emilimi kolayca gerçekleşerek hemen kullanılmaya başlarlar. Suda eriyen vitaminler depolanamadığı için devamlı takviye gerektirirler. Yani diyetinizi dikkatle seçerek eksiklik yaratmamaya özen göstermelisiniz. İhtiyacınızın üstü derhal vücuttan idrar yoluyla atılır. Yani, fazla almak olanaksızdır. Ancak, C vitaminin fazlasının ishale neden olabileceğini unutmamak lazımdır.

 

Vitamin ihtiyacınız sağlıklı bir diyetle karşılanabilir.

 

 

Yağda eriyen vitaminler A. D, E ve K vitaminlerinden oluşur. Bunlar vücut dokusunda depolanır ve emilimi arttırmak için yağ ile beraber alınmalıdırlar. Yani salata sosunuza zeytinyağı koymayı ihmal etmezseniz yeşil yapraklı sebzelerin, ıspanağın tüm yararlarından faydalanmış olursunuz.

 Yağda eriyen vitaminlerin İhtiyaç fazlası, kara ciğerde ve vücut yağında depolanarak, ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Bu vitaminler vücutta depolanabildiği için, zehirleyici düzeye ulaşmaları da mümkündür. Yağda eriyen vitaminler genelde yediğiniz besinlerden alındığı için zehirlenme olasılığı pek yoktur. Bu olasılık takviye (hap) olarak alındığında ortaya çıkmaktadır.

Tüm vitaminler iyi beslenme ile vücuda girebilmektedir. Bazı diyetisyenler, takviyeye harcanan paranın meyve ve sebze için harcanmasını önermektedirler. Hap almanın kolaylığını düşüncesizce uygulamayın derim.

Ancak, bugün ki meyve ve sebzelerin eski günlerdeki vitamin ve mineral deposu olmadığını da unutmamak gerekmektedir. İşin kolayına kaçmadan, vitamin gerekesiminiz akıllıca saptanmalıdır.

Takviye kullanıyorsanız, Suda eriyen vitaminleri sabah, yağda eriyenleri ise akşam almanızı öneririm.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın