SAĞLIK

YAŞLANMA BELİRTİLERİNİ ARI SÜTÜ İLE YAVAŞLATMAK

Yazar: 4 Ocak 2018 Yorum yok

 

 

İlk önce, tüm okuyucularıma/arkadaşlarıma sağlıklı, mutlu, başarılı ve huzurlu bir 2018 dilemek istiyorum.

 

Arı sütü, bakıcı arıların bezleri tarafından üretilen, ve kraliçe arının tek besini olan bir madde.

Kraliçe arı tabiri, genelde, bir arı kolonisindeki egemen, üremeyi sağlayan arı için kullanılır. Kraliçeler, isçi arıların seçtiği larvalardan gelişirler, ve cinsel olgunluğa erişebilmeleri için beslenirler. Genelde, arı kovanında tek bir kraliçe bulunur, ve işçi arılar onu, besler, pisliğini temizler, ve ölümüne korurlar.

Kraliçe, kovanda egemendir, ve hükmeden konumundadır. Örneğin, normal arılar bir şeyi soktuktan sonra ölürler, ama kraliçe arı iğnesini defalarca kullanabilir; üzerinde dikenler yoktur.

 

Kraliçe arının vücudu, işçi arılardan ve erkek arılardan daha uzundur. Böyle olmasına rağmen, 60.000 ile 80.000 arının yaşadığı kovanda, üretmek için arıcılar tarafından süratle saptanamayabilirler. Yukardaki resimde gördüğünüz, kraliçe arının kafasındaki mavi boya ,hayır tacı değil, bu nedenle tatbik edilir. Başka renkler de kullanılmaktadır.

Kraliçe arının bu üstünlüklerini dikkate alınca, tek yediği şey olan arı sütünün insanlara da yarar sağlama potansiyeli, doğal olarak, araştırılmış.

 

Arı Sütü

 

Arı sütü, bir tamamlayıcı takviye olarak kullanılmaya başlanmadan önce, geleneksel alanlarda da kullanılırmış; bunlarından saç bakımı ve cilt gençleştirme akla ilk gelenler. Kraliçe arının uzun yaşamından esinlenerek, insanlarda da uzun yaşam sağlayacağı diğer bir inanç.

 

Olası Sağlık Yararları

 

Arı sütü, yüksek miktarda gerekli vitamin ve mineral içermektedir. B vitaminlerinin tümünü, pantotenik asit, ve az miktarda A, C, D, ve E vitaminlerini de içerir.

Bazı potansiyel yararları:

  • Cilt sağlığını etkileme. Arı sütü tüketimi, sağlıklı ve genç bir cilt için şart olan kalojen üretimini arttırabilir. Ciltteki yaraların çabuk iyileşmesi için cilde tatbik edilebilir. Cildin nemini arttırarak, kuru ve hasar görmüş ciltlere de sürülmesi önerilmektedir.
  • Kan basıncını düşürme. 2004 yılında yapılan bir araştırmada, arı sütünün içerdiği bazı “peptidler” in tansiyon düşürme potansiyeli olduğu saptanmış.
  • Doğurganlığı arttırma. Kadınların yumurta hücrelerinin kalitesini arttırarak, hamile kalma olasılığını arttırdığı düşünülmektedir. Erkeklerde de testosteron hormonu arttırdığı iddia edilmektedir.
  • Adet öncesi sendrom semptomlarını (PMS) azaltma. Arı sütü, insan östrojen hormonunu taklit ederek, adet görme devrine olumlu katkıda bulunmaktadır. 2014 yılında yapılan bir araştırma, arı sütünün PMS semptomlarını azalttığı saptanmıştır.
  • Şeker hastalarının cilt yaralarını iyileştirme. Şeker hastaları, vücutlarındaki muhtelif bölgelerde cilt yaralarına çok eğilimli bulunurlar; yavaş iyileşme ve iltihaplanma sık görülen bir olgudur. Bir çok araştırma, cilt yaralarına arı sütü sürmenin süratli ve komple iyileşme sağladığını belirtmektedir.

 

Bazı Arı Sütü Araştırma Sonuçları

 

Arı sütü üzerinde yapılan araştırmalar, kanser, doğurganlık, ve testosteron üretimi üzerinde odaklanmışlar.

Irakta yapılan bir çalışmada, arı sütünün kısır erkekler üzerindeki etkileri araştırılmış. Değişik dozlarda arı sütü verilen erkeklerin testosteron üretimi incelenmiş. Üç ay sonra, arı sütü alan erkeklerin, testosteron düzeyleri yükselmiş, sperm hareketliliği artmış ve lüteinleştirici hormon düzeyleri yükselmiş. Erkek kısırlığı konusunda , arı sütünün yararları böylece vurgulanmış.

2014 yılında yapılan bir araştırma, gırtlak ve kafa kanseri olan kişilerde “mucositis” olgusunun semptomları araştırılmış. Kanser hastalarına uygulanan kemoterapi ve radyoterapi nedeniyle bağırsaklardaki yangısal sürece (enflamasyon) mucositis denmektedir. Günde 2 defa arı sütü verilen hastalarda daha düşük mucositis olgusu saptanmış.

 

Ne Kadar Arı Sütü Tüketilmeli

 

Arı sütü almanın en iyi yöntemi, taze arı sütünü dil altında eritmektir. En hızlı şekilde kana böyle karışır.

Eğer arı sütü hapı aldıysanız, günde 50 – 300 miligram kullanabilirsiniz.

Unutmamanız gereken şey, arı sütünün uzun süre tüketilmemesidir. 15-30 gün sürekli tükettikten sonra, 15-30 gün ara vermelisiniz.

 

Aşağıdaki Yan Tesirlere Dikkat

 

  • Alerjik astım. Astımı olanlar buna çok dikkat etmeli.
  • Kontakt dermatit. Arı sütü cilde sürüldüğünde bazı kişilerde bu cilt sorunu görülmekte.
  • Anafilaksis. Çok ender rastlansada, bazı kişiler anafilaktik şoka girebilir, hatta hayatlarını kaybedebilirler. Arı sütünün vücuda sunduğu bazı proteinlere karşı aşırı bir direnç oluşarak, salgılanan kimyasallar tansiyon düşmesi, baş dönmesi, mide bulantısı ve nefes darlığı yaratabilir. Buna çok dikkat etmenizi öneririm.

 

Gördüğünüz üzere, arı sütünün sağlığa bir çok yararı var. Ancak, yukarıdaki yan etkileri aklınızda tutun. ARI ALERJİNİZ OLMAMASI GEREKİYOR TABİİ.

Şimdilik bu kadar. Haftaya görüşmek üzere.

 

 

Yorum Yapın