BESLENMEEGZERSİZÖNERİLER

YAŞLANMANIZA RAĞMEN KASLARIZIN BÜYÜMESİNİ İSTERMİSİNİZ? YİYECEKLERİNİZE ZERDEÇAL KATIN

Yazar: 18 Eylül 2020 Yorum yok

 

 

Eskiden Hint yemeklerinde tattığımız zerdeçal bugünlerde bir sürü “smoothy”nin içeriği olduğu gibi, sağlığa katkıları nedeniyle de gündemden düşmemektedir.

Okumadıysanız, 29 Ekim 2019 tarihli, “Bal ve Zerdeçal Karışımı…” yazımı okumanızı öneririm.

Vurgulamak istediğim şey, zerdeçalın sadece yeni keşfedilmiş bir “süper besin” olmayıp, sağlık açısından da önemli özellikleri içermesidir. Doğal bir antienflamatuar (yangı geçirici) olmanın yanı sıra, birçok araştırmanın sonuçlarına göre, zerdeçal ibuprofen kadar etkili bir ağrı kesicidir. Ayrıca, egzersiz sonrası “toparlanmanız” için hararetle tavsiye edilmektedir.

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, zerdeçal değişik bir grup insanın da ilgisini çekmektedir. Kim bunlar? Kas hacimlerini kaybetmek istemeyen “yetişkin” sporcular.

International Journal of Molecular Sciences dergisinide yayımlanan bir araştırmada, bilim insanları zerdeçalın içerdiği “curcumin” in yaş nedeniyle gerçekleşen kas erimesini engelleme gücünü araştırmışlar.

Araştırma için, yaşlı farelerin bir grubuna zerdeçal içeren besinler, diğer gruba zerdeçal sız besinler yedirmişler. Dört ayın sonunda, zerdeçallı besinler tüketen yaşlı farelerde kas erimesinin, diğer gruba kıyasla, belirgin bir şekilde az olduğu saptanmış. Makalede belirtildiği üzere, bu sonuçların insanlar için de geçerliği olabileceğinin olasılığı oldukça yüksekmiş.

Zerdeçal tüketmeye başlamanız için yeterli bir neden kanımca.

Sevgili karım tüm zeytinyağlı sebze yemeklerimize zerdeçal katarak lezzetlerini de arttırıyor.

Hem yararları hem de yiyeceklere kattığı lezzetten memnun kalacağınızı umuyorum.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın