BESLENMEÖNERİLER

YAŞLILIĞA İLİŞKİN HASTALIKLAR VE BAĞIRSAK SAĞLIĞINIZ İÇİN HERGÜN YEMENİZİ TAVSİYE ETTİĞİMİZ “SÜPER BESİN”

Yazar: 8 Haziran 2023 Yorum yok

 

  

Bağırsak sağlığı toplam iyiliğiniz açısından yadsınamaz önem taşımaktadır; hazım, besin emilimi ve bağışıklık sisteminin iyi çalışması açısından çok önemli işlevi bulunmaktadır. Şansımıza, bağırsak sağlığımız açısından destek olacak birçok besin bulunmaktadır. Bunları tüketmek ayrıca bizleri hastalıklardan korumaktadır.

Egzersiz ve stres kontrolü bağırsak sağlığımız için çok önemlidir, ancak sağlıklı/dengeli beslenme daha da önemlidir. Besin değeri yüksek gıdaları tüketmek, bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterileri arttırarak bağırsaklardaki enflamasyonu (yangıyı) önlemektedir. Her gün tüketmenizi önereceğimiz yaban mersini (blueberries) bağırsak sağlığınıza katkıda bulunacağı gibi, yaşlılıkla gelen hastalıklara karşı da sizi koruyacaktır.

Bağırsak sağlığı için yaban mersini

 

  

Bağırsak sağlığı dediğimizde akla ilk gelen “süper besin” antioksidan zengini etli ve kabuksuz meyveler gelmektedir. Yaban mersini bu özellikleri taşımasının yanı sıra en lezzetlilerindendir.

İlk olarak, uzmanların bildirdiklerine göre, yaban mersinindeki yüksek miktardaki lif (fiber), dışkı düzeninizi olumlu etkilediği gibi bağırsak bakterilerini de dengede tutmaktadır. Bu özellik, genel sindirim sağlığını desteklediği gibi, mide/bağırsak (gastrointestinal) sorunlarını da engellemektedir.

Dahası da var; yaban mersini ve diğer etli/kabuksuz meyveler (çilek, böğürtlen gibi) pollifenol zenginidirler. Örneğin, anthocyanin olarak adlandırılan bu polifenollerden biri, yaban mersininin mavi rengini vermektedirler. Bu maddeler antioksidan özelliği taşıdıklarından, antienflamatuar (yangı giderici) özellik bulundurmaktadırlar. Bağırsak mikrobiotası üzerindeki olumlu etkileri yararlı bakterilerin üretimini desteklemeleri nedeniyle gerçekleşmektedir. Bu yararlı bakterileri ikisi, bifidobacterium ve lactobacilli dir. Bunların üretimi arttırıldığı gibi, zararlı bakterilerin üremesini sınırlamaktadırlar.

Yaban mersini yaşlılıkla gelen hastalıkları nasıl önlemektedir

 

  

Yani, yaban mersini tüketmeniz sadece bağırsak sağlığınızı korumaz. Bu süper besini tüketmeniz aşağıda özetleyeceğimiz bazı ileri yaş nedeniyle karşı karşıya kalınan hastalıklar açısından da önem taşımaktadır.

  • Kalp/damar hastalıkları: Yaban mersinindeki antioksidanlar, tansiyonu düşürebilir, enflamasyonu azaltabilir ve kolesterol dengesini sağlayabilir. Bunler da kalp/damar hastalığı riskini arttıran şeylerdir.
  • Tip Şeker hastalığı: Uzmanlara göre yaban mersinini içerdiği lifler sadece hazım açısından önem taşımamaktadırlar. Bu lifler, kandaki şeker dengesini koruyacağı gibi ensülin duyarlılığını da arttırmaktadır; bu da 2.Tip Şeker Hastalığı riskini azaltmaktadır.
  • Bilişsel zafiyet: Yaban mersininin içerdiği antioksidanlar beyniniz için çok önemlidir. Yaban mersini tüketimini, yaşlılarda hafıza ve bilişsel fonksiyonları arttırdığı, uzmanlarca saptanmış bulunmaktadır. Buna neden olarak da, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri gösterilmektedir.
  • Kanser: Beyin fonksiyonlarına sağladığı desteğin dışında, yaban mersinindeki antioksidanların kanser hücrelerinin büyümelerini ve yayılmalarına da engellediği gözlemlenmiş bulunmaktadır; örneğin, göğüs, bağırsak ve akciğer kanser hücrelerinde.

Özetleyecek olursak

 

 Optimal sağlığa erişmek tabii ki bu kadar basit bir şey değildir. Düzenli egzersiz, stres kontrolü ve dengeli/sağlıklı beslenme. Yaban mersini dengeli/sağlıklı beslenme açısından önemli bir katkı sağlayacağı kesindir.

Not: Yaban mersini esasında cranberry olarak bilinen meyvenin adıdır ama nedense Türkiye’mizde blueberry de yaban mersini olarak adlandırılmış, ben mavi  yemişi tercih ediyorum.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın