İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

YATMADAN EVVEL YAPACAĞINIZ BU 5 DAKİKALIK MASAJ SİZİ MIŞIL, MIŞIL UYUTABİLİR

Yazar: 18 Ocak 2019 Yorum yok

Zihniniz ve vücudunuz gergin olduğunda, dinlendirici bir uyku çekmek neredeyse olanaksızdır. Yatmadan evvel rahatlatıcı bir masaj, gün içinde “yüklendiğiniz” gerginliği, stresi gidermekte yardımcı olabilir. Çoğumuz iyi bir masajı arzu eder, ancak bu pek ucuz bir çözüm değil.  Kendiniz bunu yapmaya ne dersiniz?

Daha evvel “marma” masajını duymadıysanız, size hoş bir müjde vereceğim. Marma masajı Ayurvedik bir teknik. Ayurvedaya da, yoganın Hintli kardeşi diyebiliriz. Aynı akupunktur ve akupresur gibi, marma da bazı vücut noktalarını masajlayarak kişiyi sağlığına kavuşturmayı hedefler. Çin tıbbında akupunktur ve akupresur nasıl vücudu ve kafayı değişik düzeylerde tedavi etmeyi hedefliyorsa, Ayurveda marma da aynı amaca yönelik.

Bazı marma noktaları:

 

Ayurveda, genel sağlık ve kişisel bakım açısından kişinin kendine masaj yapmasını içselleştirmiş bir anlayıştır. Organları zehirlerden arındırma (detoks), beyni sakinleştirme, ve vücut sistemlerinin doğru çalışmasını gerçekleştirmek için bir çok kendi kendimize masaj yapma yöntemleri bulunmaktadır. Uyku konusuna gelirsek, marma noktalarına masaj yapmak, sinir sistemini gevşeterek, sağlıklı, dinlendirici, ve gençleştirici bir uykuyu mümkün kılmanıza katkıda bulunabilir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz baş ve boyundaki marma noktaları, teorik olarak neurolymphatic, yani beyindeki lenf kanalları olup, lenflerin hareketsiz kalmasının stres veya rahatsızlık yaratabileceğine dikkat çekmekteler.  Kendinize aşağıda tarif edeceğim masajı yaparak, derin bir uyku özleminizi giderebilirsiniz. Kafadaki iki marma noktasına odaklanacağız.

 

  1. Başınızın orta, tepe noktası: Noktayı bulabilmek için, işaret parmaklarınızı kulaklarınızın en üst noktasına koyun, ve bu hattan başınızın en üst ve orta noktasına gelin. Bu noktaya bastırarak, en az 2 dakika masaj yapın.
  2. Boynunuzun, kafa tasınızın alt noktasıyla buluştuğu nokta.İşaret parmağınızla omur iliğinizin son boşluğu ile kafa tasınızın buluştuğu noktayı bulun. Bu noktaya, saat istikametinde dairesel hareketlerle, en aşağı iki dakika masaj yapın.

Buona Notte.

Bu sefer de bu kadar; sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın