BESLENMEİPUÇLARIÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIK

YENİ BİR ARAŞTIRMA KURU YEMİŞ TÜKETMENİN, UZUN VADELİ BEYİN SAĞLIĞI İÇİN, ÖNEMİNİ VURGULAMAKTA

Yazar: 24 Mart 2019 Yorum yok

Son yıllarda beyinsel sorunlar, “sağlıklı yaşam endüstrisinin” en popüler konularından biri olmuş durumda. Bir çok araştırma, bilişsel zayıflamaya odaklanmış, ve Alzheimer’s, bunama, ve bilinç kararmasını önleme konularını inceleme altına almış bulunmakta.

Güney Avustralya Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar kuru yemiş tüketmenin, uzun vadede, bilişsel sağlığa önemli katkı sağladığını saptamışlar.

Özellikle, yaşları 55 in üstünde olan Çinli hastalar günde 10 gram ın üstünde kuru yemiş tükettiklerinde, hafıza, düşünme, ve mantık gibi beyinsel işlevlerde daha iyi performans sergilemişler. Araştırma, kuru yemiş tüketenlerin düşünsel işlevlerinin, kuru yemiş tüketmeyenlere kıyasla, yüzde 60 daha ileri olduğu sonucuna varmış.

Antep fıstığı, ceviz, badem, fındık, Brezilya cevizi gibi kuru yemişlerin “süper gıda” kategorisinde oldukları uzun zamandır bilinmekte idi, ancak beyin sağlığı konusunda bu kadar somut, ve etkin oldukları bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmakta.  Beyin sağlığı dışında, kuru yemişlerin insülin hassasiyetini, ve bağırsak sağlığını desteklediği gibi, cildinize de parlaklık vereceğini unutmayın.

27 Temmuz 2018 tarihli, “Antep Fıstığı ve Çam Fıstığı” yazımı tekrar okumanızı öneririm.

Çin nüfusunda yaşlıların oranı giderek artmakta olduğu göz önüne alındığında, bu çalışmanın sonuçları yaşlı nüfusun ve bilişsel sorunların arttığı ülkelerde,  önleyici sağlık hizmetlerinin üzerindeki olumlu etkisi göz ardı edilmemelidir.

Araştırmanın başındaki Dr. Ming Li, “İnsanlar yaşlandıkça, doğal olarak, beyinsel sorunlarda etkili olmaya başlar; bu yaşlanma sürecinin doğal gelişimi. “ yorumunu yapıyor.

Uzun lafın kısası, kuru yemiş tutkununuz varsa bunu hiç dert etmeyin; sağlığınız için iyi bir şey yapıyorsunuz. Bazı “uzmanların”, “kuru yemişler çok yağ içerir, tüketiminizi sınırlı tutun” uyarılarına kulak bile asmayın.

Dikkat etmeniz gereken, hatta tüketmemenizi önereceğim besinler: basit karbonhidratlar, ve işlenmiş yiyecekler.

Kutulanmış, paketlenmiş, üzerinde “içindekiler” etiketi olan, ve televizyonda reklamını gördüğünüz gıdalardan uzak durun.

Bu sefer de bu kadar; sağlıcakla kalın.

 

Not: Yer fıstığı (Amerikan fıstığı) fıstık DEĞİL, baklagiller ailesindendir; yani yukardaki yazının kapsamı dışında.

Yorum Yapın