Dr. Daniel’in, Washington Post gazetesine ile yaptığı bir söyleşi konumuzu çok güzel özetliyor.

 

“Ev yapımı kemik suyundaki kıkırdak, jelatin ve diğer maddelerin osteoartrit, sindirim sorunları, otoimmün hastalıkları, ve hatta kanseri bile önleyebileceği, veya tedavi edebileceği konusunda bilimin desteği sağlanmış bulunmaktadır.”

 

Bunu abartılı sayabilirsiniz, ancak kemik suyunun yararlarına kesinlikle inanmış büyük bir kitle mevcut. Kemik suyu üreten ve dağıtımını yapan ekibin bir üyesi, Zeynep adında dünya tatlısı bir genç kadın. Göğüs kanseri geçirmiş olan Zeynep, kemoterapi bittikten sonra verilen tüm ilaçları almayı kesmiş ve kemik suyu sayesinde bugün “tertemiz”.

Aşağıdaki resimde, Zeynep ve ortağı Müge.

Kemik suyu, GAP diyeti tabir edilen tedavi yönteminin temeli. Dr. Natasha Campbell-McBride tarafından keşfedilen yöntem, “Gut and Psychology Syndrome” (Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) tedavisinin temel taşını oluşturuyor, zira bağırsak iyileştirmede çok etkin.

GAPS diyeti çoğunlukla otizmli çocuklara, ve bağırsak sorunlarının neden olduğu hastalıklarda uygulanmakta. Ancak, kemik suyunun “geçirgen bağırsak” sendromunun neden olduğu alerji, ve diğer hastalıklarda da kullanılması kaçınılmaz; kemik suyu “geçirgen bağırsak” sorunu için tasarlanmış bir iksir sanki.

Bağırsağınız geçirgen ise, hazmedilmemiş besinler, toksinler, virüsler, mayalar, ve bakteriler bağırsaklarınızda kan damarlarınıza girme olanağını bulurlar. İşte budur “geçirgen bağırsak”.

Ufak bir hatırlatma; bir dilim ekmek yemeniz bile birkaç saat bağırsağınızı geçirgen kılabilir.

Geçirgen bağırsak, birçok alerjinin, ve otoimmün hastalığının köküdür. Kemik suyunun içerdiği besinlerin hem hazmı çok kolaydır, hem de, bağışıklık sistemini optimize ederek, otoimmün hastalıklarının tedavisinde çok önemli rol oynarlar.

Sizlerden ricam, 18 Kasım 2016, 25 Kasım 2016, ve 2 Aralık 2016 tarihleri de yayımlanan, Otoimmün hastalıkları yazılarını tekrar okumanız.

Kemik suyu tüketiminin diğer bazı yararları:

 1. Mafsal ağrıları ve enflamasyonu azaltır.
 2. Nezle ve gribin neden olduğu enfeksiyonları önler.
 3. Yangısal sürece karşı savaşır.
 4. Sağlam, ve sağlıklı bir kemik yapısı oluşumuna katkı yapar.
 5. Sağlıklı saç ve tırnak büyümesi sağlar.

 

Kemik suyu, spor tıbbında da yaygın kullanıma sahiptir. Kıkırdak yapımını destekleyen besinler/maddeler içerir. Vücut geliştirme sporu yapanlar, eskiden beri kas gelişimini arttırdığı için jelatin desteği alırlar. Kemik suyu, jelatin desteğinin yerini alan organik çiğ gıda takviyesi olarak da düşünülebilir.

 

Kemik suyu yapım tarifi

 

Aşağıdaki resimde gördüğünüz, sevgili yeğenim Melis, yukarıdaki resimde gördüğünüz Zeynep ve Müge’den aldığı tarifi bana iletti.

Kemik suyu tavuk kemiklerinden de yapılabiliyor. Zavallı tavukların ne şartlarda yetiştiğini hepimiz biliyoruz artık; hiç tavsiye etmem. Yumurtlamayı kesen, ve yem yemeyen tavuklara antidepresan verdiklerini yeni öğrendim. İğrenç!!!

Malzeme:

 

 • 1 kg dana bacak ve eklem kemikleri
 • 1 kg kuzu bacak, eklem ve omurilik kemikleri (ilikli kemik olacak yani)
 • 4 litre su
 • 2 yemek kaşığı organik elma sirkesi
 • Sarımsak, soğan (isteğe bağlı)

 

Yapılışı:

 • Kemikler suda 10-12 saat bekletiliyor
 • Sonra, 180 derece C ısıtılmış fırında 30 dakika fırınlanıyor (fırın tepsisine yağlı kağıt koyun)
 • Fırından çıkardığınız kemikleri hafifçe ısıtmaya başladığınız tenceredeki suya koyun. Sirkeyi ve diğer malzemeleri ekleyin, ve ocağın altını çok açın. Kaynamaya başlayınca çok kısın. Ocağın en küçük kısmında çok düşük alev konumuna getirin. Bu durumda, 24 saat kaynatıyorsunuz. Yani, tık-tık, asla fokurdamayacak. 87-94 derece arasında olmalı. Suya batırılabilir yemek termometresiyle 3 saatte bir ısıyı kontrol edin.
 • Hafif kaynama işi bitince, kemikleri çıkarın ve suyu tülbentten geçirerek süzün. Borcam’lara koyun ve oda hararetine gelince, buzdolabının en alt kısmına koyun.
 • 8-12 saat arası dolaptan üzerinde oluşan yağ tabakasını alabilirsiniz.
 • Bardaklara koyun, ve ağzı kapalı olarak dondurun (deep freze).

Buzluktan çıkarın, ve çözülünce afiyetle için.

Yorum Yapın