İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

YEŞİL ÇAY İÇMENİN SAĞLIĞINIZ ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİLERE İNNMAYACAKSINIZ

Yazar: 13 Şubat 2022 Yorum yok

 

 Asırlardır çay sağlık için kullanılagelmiş bir içecektir. Yeşil çay ise beyin ve vücudunuza inanılmaz bir etki sağlar. Modern tıp evvelinde enfeksiyon önlemede kullanımı vardı. Günümüzde, yeşil çayın stresten tutun kalp hastalıklarına kadar yaygın sağlık durumlarında etkin olduğu gözlemlenmiştir.

Journal of Nutrition dergisine göre, yeşil çayın bel çevresi yağları, egzersiz ile, azalttığı belirtilmektedir. Bu olgu, kateşin olarak bilinen bir gurup antioksidan içermesinden kaynaklanmaktadır. Yağ yakma etkisinin dışında, yeşil çayda bulunan kateşinler kalp sağlığına da katkıda bulunurlar.  2014 yılında Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases dergisinde yayımlanan bir araştırma sonuçları, yeşil çayın tansiyonu ve LDL (kötü kolesterol) düşürdüğü ve bununda kalp damar hastalıkları açısından çok önemli olduğu vurgulanmaktadır.

Yeşil çay tüketiminin cildiniz üzerinde de olumlu etkiler yarattığına inanmayacaksınız. Dermotologic Surgery dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, yeşil çay içmeniz ve cildinize sürmeniz elastikiyeti koruyarak cilt buruşmasını ve sarkmasını azaltmaktadır.

 

Yeşil çayın sağlık üzerindeki güçlü etkilerini nasıl arttırabiliriz?

 

 

Buna da inanmayacaksınız ama, yeşil çay ruh sağlığınız üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. 2016 yılında Nutrients dergisinde yayımlanan bir araştırma sonuçları, yeşil çayda bulunan L-theanine amino asidinin stresi belirgin bir şekilde azalttığını saptamıştır.  Yeşil çayın bu stres azaltıcı etkisi, depresyon konusunda da etkili olabileceğinin kanıtıdır. 2009 yılında The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde, deneklerin bir süre yeşil çay içtikten sonra, belirgin bir şekilde daha az stresli olduklarını beyan ettikleri açıklanmıştır. Yeşil çay tüketimi arttıkça, stres düzeyinin de azaldığı gözlemlenmiştir.

Günde ne kadar yeşil çay tüketilmesi gerektiği konusunda bir fikir birliği bulunmamaktadır.  Bazı uzmanlar günde 3-5 bardak, bazıları da, içerdiği kafein nedeniyle, günde 8 bardağın aşılmamasını önermektedirler.

Kafein sorunu açısından kafeinsiz yeşil çay da bazı ülkelerde satılmaktadır. Türkiye’mizdeki durumu bilmiyorum açıkçası.

Ne dersiniz arkadaşlar; yeşil çayınızı demleyin.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın