EGZERSİZÖNERİLER

YÜRÜYEREK DAHA FAZLA KİLO VCERMENİZ İÇİN 30 SANİYELİK BİR “HİLE”

Yazar: 4 Nisan 2021 Yorum yok

 

 

Spor konusunda çok bilgili olduklarını sanan bazı kişilerin görüşlerinin aksine, yürümek – iyi bir beslenme planı ile beraber – kilo kaybetmenin etkili bir yöntemidir. Journal of Exercise Nutrition & Biochemistry dergisinde yayımlanan bir araştırma sonuçları ilginizi çekecektir; yürüyüş yapan obez kadınlar üzerindeki bu araştırma sonuçlarına göre göbek yağı eritmesinin yanı sıra, vücudun insülin reaksiyonunda da düzelme sağlandığı saptanmış. JAMA Internal Medicine dergisinde yayımlanan diğer bir araştırma sonuçlarına göre, 40-65 yaş aralığında, genelde hareketsiz olarak nitelendirilen, erkek ve kadınlar haftada 19,3 km yürüdüklerinde, beslenme programlarında değişiklik yapmadıkları halde, kilo vermeyi başarmışlar.

Yürüyüş programı olan kişilerin hem yürüyüşlerini daha ilginç kılacak hem de kilo vermelerini hızlandıracak bir önerimiz var: Aralıklı yürüme yöntemi – yani yürüme hızınızı kısa süreler için arttırmanız.

Yüksek Yoğunlıklu Aralık Antrenmanı (HIIT) konusuna daha evvelki yazılarımızda değinmiştik:

  • 12 Aralık 2016
  • 26 Ekim 2015
  • 26 Şubat 2015

Bu olağan üstü sonuçlar veren bir antrenman tekniğidir, ancak bu tekniği değil; ana prensibini yürüme programınıza uygulamanızı öneriyoruz.

Yürüyüşlerinizin daha ilginç ve verimli olmasını istiyorsanız bir dahaki yürüyüşünüzde “aralıklı yürüme” metodunu deneyin. Aşağıda önereceğimiz 30 dakikalık aralıklı yürüme programını

Uygulayacağınızı umuyorum.

  1. Isınma

 

 

Vücudunuzu gevşetmek için düşük bir tempoda 10 dakika yürüyün.

  1. Aralıklı güç tempoları

 

  

Otuz saniye hızlı bir “güç” yürüyüşü yapın. Yani, koşu moduna girmeden en hızlı yürüyüşünüz. Otuz saniyenin sonunda, temponuzu yavaşlatın ve 30 saniyelik bir “dinlenme” temposu uygulayın. Bu devri, yani 30 saniye hızlı 30 saniye yavaş, 9 defa tekrarlayın.

  1. Soğuma

 

  

Düşük bir tempoda 10 dakika yürüyün.

  1. Daha fazla yağ yakmak istiyorsanız

 

 

Yukarıdaki programı aynen uygulayın, ama bunu bir yokuşta yapın. Yokuş yukarı hızlı 30 saniyelik güç yürüyüşü ve 30 saniyelik yokuş aşağı yavaş yürüyüş. 9 tekrar ve soğuma.

Yürüyüş yapan arkadaşların denemesini öneririm.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın