DİĞERİPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIK

ZEHİRLİ DEODORANLAR KULLANMADAN TER KOKUSU NASIL ÖNLENİR

Yazar: 25 Şubat 2019 Yorum yok

6 Eylül 2017 tarihli, “Her Gün Yıkanarak Bağışıklık Sisteminizi Zayıflattığınızı Biliyor muydunuz?” yazımı anımsıyor musunuz?

Bu yazıyı lütfen tekrar okuyun. O tarihte yazıyı okuyan yakın bir arkadaşımın oğlu, “Hadi yahu” demişti. Ancak, kimyevi zehirlerle dolu sabun ve şampuanlarla her gün yıkanmak bağışıklık sisteminizi çok zayıflattığını unutmayın.

Terlemek vücudumuzun fazla ısınmasını önleyen doğal bir süreçtir. Ancak, ter kokusu oluşturabileceği için, ter önleyiciler (antiprespiran) ve deodoranlar çok rağbet görmektedir.

Terin kendisi kokusuzdur. Kokuyu yapan derimizde, ve bilhassa koltuk altımızda, konuşlanan ve üreyen mikro organizmalardır (mikrop ve mantar gibi).

Yukarıdaki yazıyı okumanızı yineleyeceğim, zira mikrobiyatamızın gerek bağışıklık sistemimiz, gerekse vücut kokusu konusundaki önemli rolünü vurgulamak istiyorum.

Aşağıda vereceğim bazı doğal ürünler, ticari ürünlere kıyasla tehlikesiz oldukları gibi, vücut kokusunu önleyebilirler. Ancak, bir süre sonra “kötü” yıkanma alışkanlığınızdan vazgeçebilirseniz, bunlara da ihtiyacınız kalmayacak.

 

  1. Lime (Yeşil Limon)

 

 

Lime’ın yan tesirleri olmadığı gibi, yapay ter önleyicilere (anti prespiran) kıyasla daha etkindir. Taze bir lime’ı ikiye bölün ve koltukaltlarınıza sürün. Giyinmeden önce kurumasını bekleyin.

Bu süre lime’ın içerdiği sitrik asidin etkisini göstermesine zaman tanır.

Bu uygulama sizi birkaç saat ferah tutacaktır.

 

  1. Elma Sirkesi

 

 

Elma sirkesinin önemli bir özelliği terlemeyi kontrol edebilmesi. Ayrıca, vücudunuzun pH (alkali/asit) dengesini sağlaması ve zarar verici mikropları öldürmesi de yadsınmamalı. İki pamuk topunu elma sirkesine bandırın ve koltuk altlarınıza, yatmadan önce, sürün. Sabah kalktığınızda koltuk altlarınızı yıkayın. Bunu sürekli bir şekilde yapmanız önerilmekte. Cildiniz tahriş olursa, elma sirkesini sulandırın.

 

  1. Karbonat

 

Karbonat, alkali bir madde olup, terlemeye en yatkın olan bölgelerde pH düzeyini dengeler.

Koltukaltlarınızı temizledikten sonra, su ile karıştırdığınız karbonatı tatbik edin, ve yarım saat bu şekilde kalın. Şimdi su ile silinin, veya duş yapın. Daha etkili olmasını istiyorsanız, lavanta yağı gibi, sevdiğiniz bir yağıda karbonat/su karışımına ekleyebilirsiniz.

Ben, karbonat ve suyu bir “sprey” şişesinde karıştırıp, duştan sonra koltuk altı, bacak arası ve ayaklarıma sıkardım. Vücut kokusu sorunum kalmadığından, bu uygulamadan vazgeçtim.

 

  1. Hindistan Cevizi Yağı

 

 

Hindistan cevizi yağında bulunan lauric asit, zararlı bakterileri öldürür. Hoş ve çok hafif olan kokusu sizi zinde kılar.

Giysilerinizi lekeleyebileceğini göz önünde bulundurun.

Bir bardak (250 ml) Hindistan cevizi yağını, 10 g ezilmiş kafur ile karıştırın. Bu macunu koltuk altlarınıza masaj yaparak emdirin. Bir sat sonra koltuk altlarınızı yıkayın.

 

  1. Siyah Çay

 

 

Siyah çay, hem terlemeyi önleyici, hem de damar büzücü özelliklere sahiptir; bunu içerdiği tannik asit sayesinde gerçekleştirir. Aşırı terleme sorununuz varsa, siyah çay ideal bir çözüm sağlayabilir. Ter bezlerini büzerek, teninize gelen ter miktarını kontrol eder.

İki çay torbasını sıcak suya koyun ve 15 dakika demlendirin. Çay torbalarını koltuk altlarınıza koyun ve bir süre bu konumda bekleyin.

Bu seferde bu kadar: sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın