DİĞER

ZERDEÇAL KULLANARAK BEMBEYAZ DİŞLERE KAVUŞMAK İSTERMİSİNİZ?

Yazar: 7 Kasım 2022 Yorum yok

 

 

Bugünlerde, sağlık konusunda yazılan birçok yazıda zerdeçalın yararlarına rastlamayan yoktur. Yüzyıllardır Hint mutfağında kullanılan bu turuncu “kök ”ün güçlü iyileştirici özellikleri günümüzde kabul görmüş bulunmaktadır; örneğin, yangı (infllammation) gidermek ve bazı hastalıkları önlemek gibi. Şimdi, pek bilinmeyen bir başka özelliğine değineceğiz: dişlerinizi beyazlatma.

Ağız/diş sağlığı oldukça karmaşık bir konudur ve bembeyaz dişlerin önemini kabul etsek de ticari diş beyazlatıcıların ağız/diş sağlığına zarar verebileceğini çoğumuz bilmeyiz. Diş eti sorunları, diş eti iltihaplanması, diş minesi ve diş çürümesi ve diş eti çekilmesi bunlardan bazılarıdır.

Ağız sağlığımıza zarar verebilen kimyevi maddelere kıyasla, zerdeçal hem dişlerimizi beyazlatma hem de ağız/diş sağlığımıza katkıda bulunma özelliği nedeniyle düşünülmesi gereken bir seçenektir. Evet, zerdeçal dişlerimizi beyazlattığı gibi, diş eti hastalıklarını ve ağızdaki ve diş etlerindeki yangıyı önleme niteliğini taşır.

Bazı araştırmalara göre, zerdeçalın bu nitelikleri, aktif içeriği olan “curcumin” nedeniyle oluşmaktadır. “Curcumin” yangı karşıtı olarak, diş eti hastalıkları, dişlerde plak ve bakteri birikimi önleyici özelliklere sahip bulunmaktadır. Araştırmalar, ayrıca, peridontitis ve ağız içi kanseri nedeniyle hissedilen ağrı ve acıya karşı da doğal bir çözüm sağlayabildiğini de belirtmektedirler. Bir mucize gibi; değil mi?

Turuncu bir tozu dişlerinize sürerek beyazlaşma sağlamak ters gelse de bunu hararetle öneriyoruz, çünkü zerdeçal bunu gerçekleştiriyor. Sadece bembeyaz dişleriniz ile iftihar edebileceğiniz gibi, ağız sağlığınıza da önemli destek vermiş olacaksınız.

Zerdeçal ile diş beyazlatma formülü ve nasıl tatbik edileceği

Dişlerinizi beyazlatmak için ne yapmanız gerektiğine girmeden bir uyarımız var; abartmayın. Aşağıda önereceğimiz uygulamayı günde bir defa olmak kaydıyla, birkaç gün tekrar edebilirsiniz. Günde bir defa dan fazla uygulama diş minesine zarar verebilmektedir.

Zerdeçal tozu kullanarak diş beyazlatma işlevinizi nasıl yapacaksınız? Zerdeçal baharatının oldukça sert bir tadı olduğunu unutmayın. Bu kadar sert bir tadın sizi rahatsız edebileceğini düşünüyorsanız, aktarınızdan alabileceğiniz nane yağını toza ekleye bilirsiniz. Diğer uyarımız, zerdeçal tozunun leke bırakma olasılığı; kıyafetinize bulaştırmamak için dikkatli olun. Son olarak, yeni/temiz bir diş fırçasını bu işe tahsis etmeniz gerekmektedir; kullandıktan sonra fırçanız turuncu/sarı bir renk alacaktır.

Diş beyazlatıcı karışımı yapmak için yarım çay kaşığı zerdeçal tozu kullanın ve dilerseniz birkaç damla nane yağı ekleyin. Bu kadar basit.

İlk önce, normal diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın. Şimdi ıslak yeni diş fırçanızı zerdeçal tozunuza hafifçe batırın. Diş ve diş etlerinizi fırçalayın. Bundan sonra 5-10 dakika bekleyin ve ılık su ile ağzınızı çalkalayın. Şimdi, tekrar normal diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın. İşte bu kadar.

Diş beyazlığınızı peşinen kutluyorum.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın