DİĞERİPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

ZERDEÇAL KULLANARAK DİŞLERİNİZİ BEYAZLATIN

Yazar: 26 Ağustos 2019 Yorum yok

Zerdeçal konusunu daha evvelki yazılardan hatırlayacaksınız. Bu turuncu renkli baharat geleneksel Hint yemeklerinde asırlardır kullanılan, olmazsa olmaz, bir içerik. Zerdeçal bugünlerde güçlü sağlık katkıları açısından dillerden düşmüyor. Enflamasyon’a (yangısal süreç) karşı amansız bir etki sağladığı gibi, bir çok hastalığı da önlemede üstüne yok.

 

Bugün sizlere yukarıda özetlenenin tamamen dışında olan zerdeçalın dişleri beyazlatma yeteneğini  paylaşacağız.

 

 

Ağız sağlığı önemli olduğu gibi, aynı zaman da karmaşık bir konu. İnci gibi dişler hepimizin hayal ettiği bir şey olmasına karşın, ticari “diş beyazlatıcı” mamuller, diş sağlığını tehlikeye atabilmekte. Bunların kullanımı diş eti hastalıkları, diş minesi ve dişlerin çürümesi ile karşı karşıya bırakabiliyor insanları.

 

Neyse ki zerdeçal bu kimyevi maddelerin yerine kullanabileceğimiz, tamamen doğal bir ürün. Zerdeçal sadece dişlerinizi beyazlatma ile kalmayıp, ağız, diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Bazı araştırmacılar, zerdeçal’ın içerdiği “kurkumin” ana maddesinin anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle bu önleyici niteliklere sahip olduğunu ve bu nedenle plak ve mikrop oluşumunu önleyebildiği sonucuna varmışlar. Diğer araştırmalar, zerdeçal’ ın peridontitis hastalığı ve ağız içi kanseri nedeniyle hissedilen ağrıları hafifletebileceğini kanıtlamış bulunmaktalar,

 

Turuncu bir tozun dişlerinizi nasıl beyazlatacağı aklınıza takılabilir, ancak denemenizi öneriyorum çünkü işe yaradığı kesin.

 

Diş Beyazlatıcı Zerdeçal: Yapılışı ve Kullanılışı

 

 

Dişlerinizi beyazlatmak için zerdeçal kullanacaksanız, ilk önce işi abartmamaya karar vermelisiniz. Aşağıda özetleyeceğim kullanım kılavuzu, günde bir defayı, ve haftada 2-3 defayı geçmemeli. Kullanımı abartmak diş minesine zararla sonuçlanabilir.

 

Kendi “zerdeçal diş beyazlatma” macununuzu yapmanızı öneririm. Oldukça keskin tatlı bir baharat olduğu için tadını nane yağı veya lavanta yağı ile hafifletebilirsiniz.

 

Son bir not: Zerdeçal leke bırakan bir madde.  Üst başa sıçramaması için dikkat edin ve sırf zerdeçal ile kullanacağınız yeni bir diş fırçası edinin, zira rengi turuncuya dönecektir.

 

½ çay kaşığı zerdeçalı nane veya lavanta yağı ile karıştırın. Dişlerinizi normal diş macununuz ile fırçalayın. Akabinde ıslak bir diş fırçasını hazırladığınız zerdeçal karışımına batırın ve dişlerinizi ve diş etlerinizi bununla ovun. Ağzınız 5-10 dakika çalkalamayın. Bu süre sonunda ağzınızı ılık suyla çalkalayın ve normal diş macunu ile tekrar dişlerinizi fırçalayın. Tamamdır.

 

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın