BESLENMESAĞLIK

ZEYTİN YAPRAĞI EKSTRESİ

Yazar: 20 Ekim 2017 6 Yorumlar

this-simple-leaf-prevents-stroke-hypertension-diabetes-alzheimers-and-more

Belki hatırlarsınız, 18 Mayıs 2015 tarihinde, çörekotu yağının yararlarından bahsetmiştik; Tutenkamun’un piramidinde bulunduğuna, İncil’de ve Kuran’da yararları anlatıldığına değinmiştik. Zeytin yaprağı ekstresinin tarihi de buna çok benziyor.

İncil’de, “Meyvesi et olacak, yaprağı da ilaç” denmektedir. Bu nedenle, zeytine “Yaşam Ağacı” da denir.

Mısırlılar, zeytin yaprağının cennetin gücünün sembolü olduğuna inanırlarmış.

Yunan mitolojisinde ise, zeytin ağacına tanrıça Athena’nın hediyesi gözüyle bakılırmış.

Şimdi, Akdeniz Diyetinin, sağlıklı bir yaşam için, neden bir önkoşul olarak önerildiğini anlıyor musunuz?

Tarihe bakış yeter; şimdi yararlarını özetleyelim:

 

Zeytin yaprağının yaygın yararları

 

 • Akdeniz diyeti (beslenme tarzı) yaşam süresini uzatma, ve sağlığı düzeltme açısından bir çok yarar sağlar.
 • Akdeniz diyetinde önemli bir yeri olan zeytin yağı, kendine özgü “oleuropein” adlı bir madde içermektedir. Zeytin’in kendine özgü tadı bundan kaynaklanır.
 • Oleuropein, zeytin yağının antioksidan, anti-enflamatuar özellikleri, ve hastalığa karşı savaştaki başarısının ana nedenidir.
 • Zeytin yaprakları, yüksek miktarda oleuropein içerdiğinden, ekstresini tüketmek, yüksek miktarda zeytin yağı tüketimine gerek bırakmaz.
 • Zeytin yaprağı ekstresi, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı, kanser, inme, Alzheimer, ve arterit gibi geniş bir hastalık yelpazesini önleyici ve tedavi edici inanılmaz bir potansiyele sahiptir.

 

Zeytin yaprağı ekstresinin bazı sağlık yararlarına girmeden, değişik patojenlere karşı gücünü özetleyelim:

 • Virüs
 • Retro-virüs
 • Bakteri
 • Protozoa

İltihaplarına karşı çok güçlü bir savaşçı; nedir bu hastalıklar?

Grip, nezle, kandida enfeksiyonu , menenjit, Epstein-Barr virüsü, beyin yangısı, herpes I ve II, zona, HIV/ARC/AIDS, kronik yorgunluk, hepatit B, zatürre, tüberküloz, bel soğukluğu, sıtma, ağır ishal, diş, kulak, idrar yolu ve ameliyat sonrası enfeksiyonları.

Etkilendiniz değimi?

Antibiyotik almamanızın yanı sıra, yukarıda sıralanan tüm hastalıklardaki etki, araştırmalar ve klinik verilerle kanıtlanmış bulunmaktadır.

 

Zeytin yaprağının sağladığı yararlara bakalım

 

KALP-DAMAR

 

 1. YÜKSEK TANSİYON

Zeytin yaprağındaki oleuropein, tansiyonu düşürmede önemli rol oynar. “Damar direnci”, ve damar sertliğini hedef alarak bunu gerçekleştirir.

 1. DAMAR SAĞLIĞI

Endoteliyal (damar duvarlarını kaplayan hücreler) aksaklık/bozukluk, damar sertliği sorununun ana nedenidir. Bu bozukluk damarlarda plak oluşmasına neden olur. Zeytin yaprağı ekstresi , çok yönlü bir şekilde, bu sorunun çözümüne odaklanır.

 

ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET)

 

Gerek hayvanlar üzerinde, gerekse diğer laboratuvar araştırmalarında zeytin yaprağı ekstresinin, değişik yollarla, kan şekerini düşürdüğü saptanmıştır. Örneğin, bağırsaklardaki basit şekerlerin ve nişastaların hazmını yavaşlatarak, ve hücrelerin kandaki şekeri emmesini hızlandırarak bu işlev yerine getiriliyor. Zeytin yaprağı ekstresi, sağlıklı hücreleri oksidatif hasardan koruduğu gibi, vücuttaki genel antioksidan faaliyetini de arttırıyor.

Yapılan bir deneyde, “glyburide” adlı şeker düşürme ilacı ile zeytin yaprağı ekstresinin kıyaslaması yapılmış; zeytin yaprağı ekstresi çok daha etkin bir antidiyabetik etki göstermiş.

 

KANSER

 

Oleuropein vücuttaki antioksidan faaliyetini arttırarak, yüksek potansiyelli bir kanser önleyicisi.

Hücreleri DNA hasarına karşı korumasının yanı sıra, tümörlerin kimyevi yollarla organize olmasını engellemekte, ve tümör büyüme sürecini de engellemekte.

Yeni yapılan bir araştırmada, hayvanlara verilen oleurpein’in , 9-12 gün de tümörleri yok ettiği saptanmış.

 

BEYİNSEL KORUNMA

 

Zeytin yaprağı ekstresi güçlü bir antioksidan olması nedeniyle, beyni ve merkezi sinir sistemini, yaşlılıkta görünen, Parkinson ve Alzheimer’s e karşı, korumaktadır.

 

ARTRİT

 

Akdeniz “halk tedavileri” tarihçesine baktığınızda, zeytin yaprağı ve ekstresinin osteoartrit, rumatoid artrit ve basit atrtit’i engelleme konusunda bir çok örneğe rastlayabilirsiniz.

Bu halk öykülerinin, tümü araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır.

 

Sonuç

 

Bir çok bilimsel araştırma, Akdeniz diyetinin yaşlılıkta görülen hastalıkların neredeyse tümüne karşı çok iyi bir koruma teşkil ettiği sonucuna varmış bulunmakta.

Bu bulgunun altında yatan en önemli konu, Akdeniz diyetinin bollukla içerdiği antioksidanlar.

Bu antioksidanlar, fenol ve polifenol olarak kategorize edilmekte, ve üzüm, zeytin, ahududu, böğürtlen, ve, tabii ki, kırmızı şarap ve saf zeytinyağı gibi besinlerde mebzul miktarda bulunmakta. Bu nedenle, Akdeniz yöresinde koroner kalp hastalığı, obezite, yüksek tansiyon, enflamasyon, ve hatta bazı kanser türlerine, göreli olarak, daha ender rastlandığına inanılmakta.

Oleuropein zengini zeytin yaprağı ekstresi, çağımızın yaşlılara musallat bir çok hastalığı önlemede önemli bir rol oynamakta.

Hemen almanızı öneririm.

Haftaya görüşmek üzere; hoşça kalın.

 

 

 

6 Yorumlar

 • Uğur Paksoy dedi ki:

  Bu zeytin yaprağı yağı veya ekstresi nerelerde satılıyor acaba…

  • aydinulusan dedi ki:

   Uğurcuğum,

   Zeytin yaprağı ekstresi Zencefil Aktar web sitesinden veya iyi bir aktardan satın alınabilir.

   Aydın

 • samiye öz dedi ki:

  hamilelikte bagırsak ve mide sorunları için tavsiyeniz var mı..Zencefil demeyi, kızım sevmez. şimdiden teşekkürler

 • unurla güneş dedi ki:

  bende bu ekstratı , zedeçal ektratı ve propolis kullanmaya yeni başladım 4 gün oldu. kitlelerim var onlar için kullanmaya başladım. bakalım şubatta ultrason çektirecem o zaman etkisini görmeyi umut ediyorum. tabi düzenli kullabilirsem. yalnız kullanmaya başladıktan 2 gün sonra dışkı rengi koyu yeşil oldu. oda aklımda soru işareti yarattı. vucut birtakım şeyleri attığından mı yoksa sindirim sisteminden mı bilemiyorum aklım bir tek ona takıldı devam ederse bırakabilirim

  • Aydın Ulusan dedi ki:

   Dışkı renginin değişmesi ilginç, ama böyle şeyler olabiliyor. Örneğin, çok yakınımn olan birinin kemik suyu ile kabızlığı geçti. Aldığınız ilaçlar varsa zerdeçal ile karışması sakıncalı oşabilir. Bu konudaki yazımı olumanızı öneririm. Aldığınız takviyeler yararlı, heman vazgeçmeyin derim.

Yorum Yapın