EGZERSİZÖNERİLERUYARILAR

ZIPLAYAN JACK (JUMPING JACKS) HAREKETİNİ HER GÜN YAPARSANIZ VÜCUDUNUZU NASIL ETKİLER?

Yazar: 4 Mayıs 2021 Yorum yok

 

 

  

Zıplayan jack hareketi her yerde yapabileceğiniz ve yoğun bir terlemeye neden olacak bir egzersiz. Bu egzersiz tüm vücudu çalıştırdığı gibi, sağlığınıza da katkıda bulunmakta.

Bu hareketi her gün yaptığınızda vücudunuzda neler olacağına bir bakalım.

Zıplayan jack hareketi plyometrics olarak klasifiye edilen egzersiz grubuna dahildir. Sıçrama (jump) egzersizi olarak da anılan bu egzersiz hem aerobik hem de ağırlık çalışmasını birleştirerek tüm kaslarınızı kısa aralıklarla yoğun bir şekilde çalıştırır. Yani, kalbinizi, ak ciğerlerinizi ve kaslarınızı aynı anda çalıştırmış oluyorsunuz.

Her gün zıplayan jack hareketini yapanların kalp/damar sağlığı olumlu bir şekilde etkilenmektedir. Daha evvelki yazılarda değindiğimiz yüksek yoğunluklu aralıklı çalışma (HIIT) programına bu egzersiz dahil edildiğinde, dinlenme konumunda kalp atışları, tansiyon ve kolesterol düzeyinin azaldığı gözlemlenmektedir. Ayrıca, vücut yağında da azalma gerçekleşmektedir. Bunun dışında, Insider adlı sağlık dergisine göre, zaman içinde kemik yoğunluğunu de arttırdığı bilinmektedir. Yani, kemikleri güçlendirdiği için ileri yaşlarda görülen osteoporoz olasılığını da düşürmektedir.

 

Zıplayan jack egzersizi, kalori yakmanızı yoğunlaştırır

 

 

  

Tüm vücudu çalıştırdığı için, zıplayan jack hareketi kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Yaşınız, kilonuz ve cinsiyetiniz çerçevesinde, zıplayan jack egzersizi dakikada 8 ila 16 kalori yakabilmektedir. Bunu öne süren Healthline sağlık dergisine göre, bu egzersizi her gün 10 dakika yapan bazı kişilerin günde ekstradan 100 kalori yaktıkları öne sürülmektedir.

Her gün yapmaya başlamadan evvel bazı risk faktörlerini gözden geçirmek gerekmektedir. Bel civarında rahatsızlığı olanlar, ayak, bilek ve diz ağrısı çekenler bu programa başlamadan doktorları ile görüşmelidirler. Sakıncaları dikkate almayarak programa başlayanlarda sorunlar artabilir.

Zıplama jack hareketini evde yapıyorsanız, halının veya yoga minderi üstünde yaparak yere inişinizi yumuşatın. Spor salonunda da bunu uygulayın. Böylece, alt vücudunuzun maruz kalacağı stresi ve sakatlanma riskinizi de azaltacaksınız.

Başlayın zıplamaya arkadaşlar.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın